1 жовтня 2021 р. виповнюється 65 років заснування Одеської студії телебачення. Телевізор і саме телебачення є невід’ємними атрибутами нашого повсякденного життя, і хоча зараз багато хто відмовляється від телебачення, на рубежі століття телевізор був в кожному будинку.
Історія Одеського телебачення почалася у 1949 р. в Електротехнічному інституті зв’язку. До цього часу там вже була створена кафедра телебачення і ентузіасти – викладачі й студенти – стали конструювати в нашому місті телевізійне обладнання. Роботою керував завідувач кафедрою М. Глікліх. Силами викладачів і студентів була створена в Одесі стаціонарна телекамера.
Перша передача вийшла у 1951 р. з однієї інститутської аудиторії в другу. Трансляція стала можливою, після встановлення антени на Старопортофранківській вулиці, 1 (на той час – вул. Комсомольська). На той час в місті вже були з десяток КВН-ів – так називалися телеприймачі з лінзою для збільшення зображення. Експериментальні передачі «зв’язківці» готували самі. У 1956 р. за рішенням міської влади було створено державну телередакцію, яка виходила в ефір на тому ж інститутському обладнанні.
Відповідно до наказу Міністерства культури СРСР (№ 600 від 30 вересня 1956 р.) 1 жовтня 1956 р. відбулося урочисте відкриття Одеської студії телебачення. З цього дня і почалася історія її розвитку. Першим директором Одеської студії телебачення став І. М. Кривохатський. Спочатку телепередачі одеських телевізійників виходили з приміщення на Соборній площі, проте в тому ж році почалося будівництво Одеського телецентру на 3-й станції Великого Фонтану. Технічній вихід до ефіру з нового телецентру відбувся 18 липня 1958 р., офіційний запуск – 30 жовтня, а перша передача з нової студії телебачення – 5 листопада 1958 р.
Всі програми велися в прямому ефірі. Найпершим диктором була Маргарита Кострикіна і лише потім – Неллі Харченко, яка стала легендою Одеси.
В Одеському історико-краєзнавчому музеї зберігаються матеріали по Одеському телебаченню , в тому числі особиста справа першого директора І. М. Кривохатського. На фотографіях з фондів музею відображені робочі моменти зйомок для телепередач 1956- 1972 рр.
Джерело: Одеський історико-краєзнавчий музей